Historia obiektu

Budowa basenu

Prace w niecce

Centrum sportu i rekreacji w mieście na początku XX wieku pozostawało w rękach członków, działaczy i sympatyków powstałego w 1919 roku Klubu Sportowego Beskid. Klub miał niezwykłe szczęście do osobistości i społeczników, którzy pozostawali w jego strukturach.

W okresie międzywojennym „Beskid” wystawili nawet własną listę kandydatów do Rady Miejskiej! Prezes Klubu został Burmistrzem miasta, Wiceprezes – Wiceburmistrzem, a wielu działaczy weszło w skład Rady Miejskiej.

Dlaczego o tym mowa? Ponieważ to właśnie w okresie międzywojennym Andrychów miał ambicje zostać znanym na południu letniskiem i miejscowością o walorach turystycznych i uzdrowiskowo-klimatycznych. Rada Miasta postanowiła o podjęciu kroków umożliwiających realizację tych planów. U podnóża Pańskiej Góry zaplanowano budowę kilku obiektów sportowych min. Basenu, Stadionu oraz Skoczni Narciarskiej. Wytyczono ścieżki spacerowe na Pańskiej Górze oraz kilka tras turystyki pieszej po okolicznych szczytach.

Basen Pływacki i Kąpielowy został oddany do użytku 29 czerwca 1935 roku. Z tej okazji w Andrychowie zorganizowano zawody pływackie, na które zjechali uczestnicy i widownia z całej południowej Polski. Obiekt szczycił się wymiarami olimpijskimi. Urządzono go według najnowszych pomysłów i planów konstrukcyjnych. Łączył on w sobie basen pływacki oraz kąpielisko z przepiękną plażą, do której wykonania sprowadzono 2 tony piasku znad Bałtyku! Podobno maszynista specjalnie zatrzymał pociąg koło powstającego basenu, aby przetransportować ten nietypowy ładunek. Basen posiadał krytą trybunę z szatniami, kawiarenkę, pięknie urządzone deptaki i specjalnie wybudowany wodotrysk, a nawet ( ! ) salę dancingową.

W latach sześćdziesiątych XX wieku za wyczyn traktowano skoki z dachu trybuny do wody!

W latach siedemdziesiątych basen zyskał nowy wygląd. Z ogromnego kąpieliska stworzono dwa odrębne baseny: duży i średni oraz brodzik z wodotryskami dla dzieci. Ponowne otwarcie obiektu nastąpiło 11 czerwca 1972 roku.

Niestety okazało się, że tzw. „duży basen” nie spełnia warunków, by przeprowadzać na nim konkursy pływackie – jest o kilka cm. za mały?!

Widok ogólny basenu kąpielowego w Andrychowie

Basen kąpielowy w Andrychowie - rysunek autorstwa Rudolfa Pietrasa

Po roku 2000 kąpielisko administrowane było przez Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie. Na obiekcie podczas wakacji organizowano amatorskie zawody pływackie w trzech kategoriach wiekowych.

Skip to content